rehabilitacja


Kliknij aby powiększyć...

VITAFON-T

Mikrowibracje tkanek, tak jak ich ciepło, stanowią ważny i niezastąpiony składnik procesów fizjologicznych i immunologicznych. Są one potrzebne do odprowadzania nadmiaru płynów z organizmu, biorą udział w stymulacji krążenia, odżywianiu komórek, znajdujących się w dużej odległości od naczyń włosowatych, w procesach immunologicznych, dotyczących transportu i przenikania leukocytów do komórek tkanki oraz w procesach krwiotwórczych, realizowanych w szpiku. Źródłem mikrowibracji w żywym organizmie są regularne skurcze miofibryli komórek mięśniowych.

Mikrowibracje nie tylko zwiększają częstotliwość kontaktów i zmieniają orientację komponentów biologicznych w przestrzeni, ale także ułatwiają im przenikanie przez śródbłonek i różne błony, czyli intensyfikują transport substancji i komórek z naczyń włosowatych do śródmiąższu i z powrotem do włosowatych naczyń krwionośnych i limfatycznych. Obecność zastawek w naczyniach krwionośnych i limfatycznych zmienia mikrowibracje w ukierunkowany ruch krwi i limfy.

Drgania mechaniczne pojawiają się w organizmie nie tylko dzięki pracy serca (częstotliwości infradźwiękowe) i aktywności naczyniowo-mięśniowej (częstotliwości dźwiękowe), ale i dzięki mechanicznemu oddziaływaniu otoczenia. Tak więc urządzenia wibroakustyczne oddziałują na tkanki za pośrednictwem naturalnych dla organizmu mikrowibracji.

Spadek intensywności mikrowibracji w tkankach prowadzi do spowolnienia reakcji immunologicznych, odprowadzania nadmiaru płynów z organizmu zastoju żylnego, co w efekcie obniża odporność i zdolność organizmu do regeneracji.Deficyt mikrowibracji może pojawić się przy urazach, procesach zapalnych, zakłóceniu ukrwienia różnych odcinków rdzenia kręgowego, ogólnym spadku intensywności skurczów komórek mięśniowych, pojawiającym się z różnych przyczyn.

Oddziaływanie wibroakustyczne za pomocą urządzenia Vitafon-T pozwala na miejscowe wyrównanie deficytu mikrowibracji z minimalnego poziomu do fizjologicznego maksimum, określanego jako intensywność mikrowibracji tkanki mięśniowej przy maksymalnym napięciu fizycznym w zdrowym organizmie. Oddziaływanie wibroakustyczne pozwala na:
 

 • Poprawę funkcji pompowania zarówno w limfatycznych, jak i krwionośnych naczyniach włoskowatych i drobnych naczyniach, dzięki czemu wzmaga się odprowadzanie z tkanek nadmiaru płynów.
 • Wzrost odprowadzania krwinek (limfocytów, erytrocytów itp.) z tętniczych naczyń krwionośnych do śródmiąższu i krwiotwórczych macierzystych ze szpiku kostnego do zatoki żylnej.
 • Wzrost przewodnictwa śródmiąższu, jeśli chodzi katabolity i metabolity, i wzrost częstotliwości kontaktów komponentów biologicznych, dzięki czemu rośnie poziom reakcji immunologicznych.
 • Przyspieszenie procesów filtracyjnych, zachodzących w błonach porowatych (np. w nefronach).
 • Pobudzenie mechanoreceptorów (ciałek blaszkowatych i dotykowych, wolnych zakończeń nerwowych i in.).

Terapia wibroakustyczna jest tym efektywniejsza, im większy jest deficyt mikrowibracji w określonych tkankach. 

VITAFON z powodzeniem WSPOMAGA LECZENIE w następujących stanach:

 • PO ZABIEGACH CHIRURGICZNYCH
 • PO ZWICHNIĘCIACH, NACIĄGNIĘCIACH
 • PRZY OSTEOCHONDROZIE, DYSPLAZJI
 • W ZŁAMANIACH I POURAZOWYM PRZYKURCZU STAWÓW
 • W URAZACH KRĘGOSŁUPA
 • PRZY ZAPALENIU NEREK I  PĘCHERZA MOCZOWEGO
 • NA RANACH I SZWACH POOPERACYJNYCH
 • PRZY OWRZODZENIACH TROFICZNYCH